Co kdybyste měli neomezený přístup k rostlině, která v sobě ukrývá živou vodu? Sen se může stát skutečností, stačí si zapamatovat slovo microgreens.
Microgreens jsou mladé výhonky bylinek a zeleniny. Ne zcela přesně se jim říká také klíčky.
Dle výzkumu Marylandské univerzity microgreens obsahují mnohonásobně více živin než dospělé rostliny. V momentě, kdy se semínko proměňuje na novou rostlinku, se totiž z výhonků stává ohromná zásobárna vitamínů, minerálů, bílkovin a enzymů, které rostlinka potřebuje pro svůj růst. A vy můžete všechny tyto živiny využít ve svůj prospěch.
Dva vědecké příklady za všechny
Vitamín C
Nejmenší obsah vitamínu C ve zkoumaných vzorcích byl 20 mg na 100 g, což je téměř dvakrát tolik jako v rajčatech. Nejvyšší obsah vitamínu C byl ve vzorcích červeného zelí – 147 mg na 100 g, což je 183 % doporučené denní dávky. Pro srovnání – stejné množství vzrostlého čerstvého červeného zelí obsahuje 57 mg vitamínu C (dle U.S. Department of Agriculture).
Vitamín E
Obsah α-tokoferolu a γ-tokoferolu (vitamín E) se u testovaných vzorků microgreens pohyboval v rozmezí 7,9–126,8 mg na 100 g. Nejvyšší hodnota byla zaznamenaná u ředkví daikon. Doporučená denní dávka vitamínu E činí 12 mg.
Čím přesně microgreens tělu prospívají?
- Posilují imunitní systém, psychiku i krásu
- Pročišťují krev a cévy, napomáhají tak detoxikaci organizmu
- Podporují trávení
- Mají silný antioxidační účinek
- Pomáhají udržet stabilní hladinu krevního cukru
- V zimě jsou skvělou náhradou umělých vitaminových doplňků
Jak se microgreens pěstují?
Široká nabídka microgreens od AQUAGREEN.FARM vás bude bavit. Krásně barevné, šťavnaté a jemně pálivé microgreens jsou totiž celoročně čerstvé. Díky aquaponickému pěstování spotřebují ve srovnání s tradičním zemědělstvím o 90 % méně vody a stačí jim jen pár metrů čtverečních prostoru. Navíc jsou lokální – pěstují se kousek od Prahy. A k tomu všemu ekologický bonus – obal je vyrobený z kompostovatelného bioplastu.
Lámete si hlavu tím, jak microgreens použít?
Bez omezení! Užijte si je na kváskovém chlebu s máslem, v omeletě, přidejte hrst do salátu nebo rizota, zamotejte microgreens do jarních závitků a sushi, ozdobte jimy polévky a kari, nebo z nich připravte netradiční pesto. Jedinou podmínkou pro zachování živin je – nevařit. Tak hurá na ně!
autor: freshbedynky.cz